· Orvoslás · 12 perc
Tradícionális kínai orvoslás
A hagyományos kínai orvoslás egyfajta holisztikus, természetes egészségügyi rendszer, amely legalább 2000 évre nyúlik vissza, az i.e. 200-as évekre.
Mi a hagyományos kínai orvoslás?
A TCM azért “holisztikus” és “természetes”, mert a szervezet saját gyógyító mechanizmusait serkenti, és a beteg életének minden aspektusát figyelembe veszi, nem pedig csak néhány nyilvánvaló jelet vagy tünetet.
A TCM gyakorlói a testet nem különálló rendszereknek vagy szerveknek, hanem egymással összekapcsolt részek komplex hálózatának tekintik (a Qi nevű nagyobb fogalom része). A University of Maryland Medical Center szerint a Hagyományos Kínai Orvostudományi Kezelések célja a test egyensúlyhiányának kijavítása, és elsősorban három fő módon működnek:
- A páciens külső tényezőinek és környezetének kezelése.
- A betegek belső érzelmeikhez való egészségesebb viszonyának segítése, beleértve a stressz kezelését is.
- Az életmódbeli tényezők javítása, beleértve a táplálkozást és a testmozgást is.
A TCM-kezelések során különösen a vesékre, a szívre, a lépre, a májra, a tüdőre, az epehólyagra, a vékonybélre és a vastagbélre összpontosítanak.Az adott típustól függően a TCM-terápiák előnyei igen széles skálán mozognak. A Hagyományos Kínai Orvostudományi terápiákkal leggyakrabban kezelt egészségügyi problémák közé tartoznak a következők:
- Krónikus fájdalom
- Arthritis
- Fáradtság
- Meddőség
- Májbetegség
- Fejfájás
- Emésztési zavarok
- Hormonális egyensúlyhiány
- Magas vérnyomás
- PMS vagy menopauza tünetei
- Rákgyógyulás vagy kemoterápia
A TCM tételei és hiedelmei
A TCM-et főként Ázsiában gyakorolták, és az 1970-es évekig az Egyesült Államokban nem volt közismert, illetve nem tanulmányozták. Mivel a keleti gyakorlatok, mint például a jóga, a meditáció, a tai chi és az akupunktúra ebben az időszakban kezdtek ismertté válni a médiában, tanulmányok százai vizsgálták az ilyen módszerek egészségügyi hatásait. A hagyományos kínai orvoslás abból a meggyőződésből indul ki, hogy a Qi (ami nagyjából “életenergiát” jelent, és “chee”-nek ejtik) alapvető fontosságú az általános egészség szempontjából.
- A Qi állítólag az egész testben a meridiánoknak nevezett pályák mentén kering, és a megfelelő Qi szükséges ahhoz, hogy minden rendszer egyensúlyban maradjon.
- A meridiánokat számos TCM-gyakorlatban használják, beleértve az akupunktúrát és az akupresszúrát is, amelyek a testben található, a fejtől a talpunkig bárhol elhelyezkedő meghatározott meridiánpontok kezelésére összpontosítanak.
- A meridiánokról úgy tartják, hogy bizonyos szervrendszerekhez kapcsolódnak, és ezért bizonyos meridiánokra való összpontosítás segít bizonyos tünetek megoldásában. A Qi helyreállítása jótékonyan hathat a betegségek kialakulásának megelőzésére és a meglévő gyulladások, sérülések, fájdalmak vagy betegségek kezelésére.
A hagyományos kínai orvoslás másik alapvető fogalma a jin és a jang, mely ellentétes, de egymást kiegészítő energiákként definiált. Talán ismeri a jin-jang szimbólumot (egy félig fehér és félig fekete kör, benne kisebb körökkel), amelyet a föld összes ellentétes erejének, köztük a hideg és a meleg, a tél és a nyár, az energia és a nyugalom fogalmának ábrázolására használnak. A Qi-hez hasonlóan a jin és a jang is negatívan hat az egészségre, ha nincs egyensúlyban, és az egyik erő dominánsabb a másiknál, ezért a TCM-kezelés elsődleges célja a kiegyenlítő kapcsolatuk helyreállítása.
Kínai növényi gyógyszerek
A Cleveland Clinic szerint “a kínai gyógynövényterápia a hagyományos kínai orvoslás egyik legfontosabb része … évszázadok óta alkalmazzák Kínában, ahol a gyógynövényeket számos akut és krónikus állapot alapvető terápiájának tekintik”. A kínai gyógynövényterápia a “Materia Medica” nevű hagyományos gyógyászati szövegben gyökerezik. Ebben a szövegben több ezer különböző gyógynövényt, ásványi anyagot, teát, tinktúrát és egyéb kivonatot sorolnak fel, amelyeket a képzett gyógynövényszakértők a beteg konkrét tüneteitől függően alkalmaznak.
Kinek használnak leginkább a kínai gyógynövényes gyógyszerek?
A kínai gyógynövények bizonyos szervek működési zavarainak és egészségtelen testmintáknak a korrigálására összpontosítanak. A gyógynövényterápia célja, hogy a testet visszahozza a homeosztázis (egyensúly) állapotába, és helyreállítsa a megfelelő energiát (más néven Qi).
A gyógynövényekkel sokféle tünettel rendelkező betegeket lehet kezelni, beleértve a gyakori megfázás vagy influenza, fáradtság, légzési problémák, meddőség, allergia, krónikus fájdalom, szorongás vagy depresszió, alvászavarok, klimaxos tünetek és még a rákból vagy kemoterápiából lábadozókat is.
Néhány olyan eset, amely a pácienst a gyógynövényterápia jó jelöltjévé teszi: egynél több megmagyarázhatatlan tünet, fáradtságérzet más tünetek mellett, nem reagál jól a gyógyszerekre vagy mellékhatásokat tapasztal, szorongás vagy depresszió érzése más tünetek mellett.
A gyakori kínai gyógynövényes gyógyszerek közé tartozik az astragalus gyökér, a reishi gomba, a goji bogyó, a ginkgo biloba, a ginseng és sok más.
Íme, mire számíthat egy hagyományos kínai gyógynövényes kezelés során: Személyre szabott, különböző gyógynövényeket (szinte mindig többfélét) írnak fel a gyógynövényszakértővel végzett vizsgálatot követően. Néha a gyógynövényeket egy másik kezelés, például az akupunktúra kiegészítéseként alkalmazzák. A kínai gyógynövényterápiát általában nem fedezi a biztosítás, de bizonyos esetekben az orvos beutalója segíthet a költségek csökkentésében. Gyakran előfordul, hogy a gyógynövényterapeuta szorosan együttműködik az orvossal a beteg kezelésének irányítása érdekében, különösen akkor, ha a gyógynövényterápia kölcsönhatásba léphet a beteg vényköteles gyógyszereivel.
A hagyományos kínai orvoslás előnyei
1. Csökkenti a gyulladást és fokozott rákvédelmet nyújthat.
A Journal of Traditional & Complementary Medicine beszámol arról, hogy a hagyományos kínai orvoslás gyakorlatai, beleértve a gyógynövényes kezeléseket és a gyógygombák használatát, pozitív “antioxidáns, gyulladáscsökkentő, anti-apoptotikus és autofágikus szabályozó funkciókkal rendelkezhetnek. ” Ez az oxidatív stressz és a gyulladás csökkentett szintjét jelenti, ezáltal védve a sejteket, szöveteket és szerveket a hosszú távú betegségek kialakulásától.
A gyulladás a legtöbb betegség gyökere, és a leggyakoribb egészségügyi problémák többségéhez kötődik, beleértve a rákot, a szívbetegségeket, az autoimmun betegségeket, a kognitív zavarokat és a cukorbetegséget.
A TCM kezelések, beleértve az akupunktúrát, az akupresszúrát és a gyógynövényes kezeléseket, segíthetnek a betegeknek a gyulladással kapcsolatos számos káros életmódbeli szokás, például a dohányzás, a túlevés, a krónikus fájdalom ellenzése, a krónikus stressz és az alkohol okozta májkárosodás leküzdésében is. Bizonyos kezelések képesek csökkenteni a szervezet “harcolj vagy menekülj” stresszreakcióját, ami segít a betegeknek kezelni a krónikus stressz hatásait - ami magában foglalhatja a rossz alvást és a hormonális egyensúlyhiányt.
Több olyan gyógynövényes kezelés, amelyről megállapították, hogy közvetlenül segít csökkenteni az oxidatív stresszt, a következők:
- Gyógygombák, köztük a reishi és a cordyceps: elősegítik az erősebb immunitást, segítenek a fáradtság leküzdésében, rákellenes tulajdonságokkal rendelkeznek, segítenek a hormonok kiegyensúlyozásában és a szervezet stresszválaszának szabályozásában.
- Monascus adlay és Monascus purpureus: a tüdő gyulladásának és károsodásának csökkentésére használják.
- Amla (Emblica officinalis Gaertn. az Euphorbiaceae családból), más néven egres: csökkenti a hepatotoxinok által kiváltott májgyulladást.
- Virgate ürömfű főzet (Yīn Chén Hāo tāng): szintén a májkárosodás csökkentésére használják.
- Zöld tea kivonat és aktív összetevői, a katechinek: segít megvédeni az agyat, csökkenti a fáradtságot és szabályozza az étvágyat.
- Crataegi Fructus (Shān Zhā): segít a hiperaktív hólyag tüneteinek kezelésében
- Öt Stranguries por (Wǔ Lén Sǎn): antioxidáns és gyulladáscsökkentő képességekkel rendelkezik.
2. Csökkenti a krónikus fájdalmat és a fejfájást
A fájdalom kezelésére szolgáló két legnépszerűbb TCM-kezelés az akupunktúra és az akupresszúra. Az akupunktúra több mint 3500 éves gyakorlat. Leggyakrabban azok a betegek veszik igénybe, akik a krónikus fejfájást, az ízületi gyulladás okozta fájdalmat, a nyak- vagy hátfájást, valamint sok más, sérülésekkel vagy stresszel kapcsolatos tünetet is enyhíteni szeretnének.
Tanulmányok megállapították, hogy az akupunktúra, különösen, ha más hagyományos kínai orvoslási módszerekkel, például tai chi-vel és egészséges táplálkozással kombinálják, értékes, nem gyógyszeres eszközök lehetnek a gyakori krónikus feszültség okozta fejfájástól szenvedő betegek számára. A Memorial Sloan Ketteringben végzett kutatás megállapította, hogy az akupunktúrában részesülő betegeknél kevesebb nyaki izomfájdalom, csontritkulás és krónikus fejfájás jelentkezett, mint a placebo-kontrollcsoportban lévő betegeknél. Az American Journal of Chinese Medicine című folyóiratban közzétett kutatás még azt is kimutatta, hogy egy hónapos akupresszúrás kezelés hatékonyabb lehet a krónikus fejfájás csökkentésében, mint egy hónapig tartó izomlazító gyógyszerek szedése.
A torontói Nyugati Kórházban végzett kutatás megállapította, hogy a tai chi három fő területen járul hozzá a krónikus fájdalom kezeléséhez: “adaptív testmozgás, elme-test interakció és meditáció”. A tai chi egészségügyi előnyeit vizsgáló kísérletek azt találták, hogy a betegek gyakran tapasztaltak javulást öt fájdalomállapotban: osteoarthritis, fibromyalgia, reumatoid arthritis, alacsony hátfájás és fejfájás.
3. Kiegyensúlyozza a hormonokat és javítja a termékenységet
A kutatások szerint bizonyos “adaptogén” kínai növényi gyógyszerek olyan antioxidánsokat és gyulladáscsökkentő vegyületeket tartalmaznak, amelyek megváltoztathatják az idegek agyba történő üzenettovábbításának módját, javítva ezzel az endokrin és központi idegrendszer különböző funkcióit. Ez természetes módon javítja a szervezet gyógyulási képességeit, és segít egyensúlyba hozni a hormonokat - beleértve a kortizolt, az inzulint, a tesztoszteront és az ösztrogént.
A kínai Zhejiang Egyetem Élelmiszertudományi és Táplálkozástudományi Tanszékén végzett vizsgálatok azt mutatják, hogy a reishi gomba pótlása segíthet a cukorbetegség, a fáradtság és más hormonális egyensúlyzavarok tüneteinek csökkentésében, miközben javítja a termékenységet és a reproduktív egészséget. A szervezet stresszreakciójának csökkentése révén az olyan TCM-terápiák, mint az akupunktúra, a tai chi és a masszázsterápia szintén jótékonyan hathatnak a hormonális egyensúlyhiány kezelésére.
Nyugaton is több mint 100 éve ajánlják a masszázsterápiát cukorbetegség esetén, és különböző tanulmányok szerint a terápia segíthet más hormonális állapotok kezelésében is, mivel relaxációt idéz elő, növeli az energiaszintet, segít aktívabbá válni, csökkenti az érzelmi táplálkozást, javítja a táplálkozás minőségét és javítja az alvást. Egy 2001-ben a Chinese Journal of Integrative Medicine című folyóiratban megjelent tanulmány kimutatta, hogy az akupunktúra pozitív szerepet játszik a hormonális egyensúlyban és a meddőség kezelésében. Úgy tűnik, hogy az akupunktúra a központi és a perifériás idegrendszer, a neuro-endokrin és az endokrin rendszer, a petefészek véráramlásának és az anyagcserének a modulálásával hat. Kimutatták azt is, hogy segít javítani a méh véráramlását és csökkenti a depresszió, a szorongás és a stressz menstruációs ciklusra gyakorolt hatását.
4. Javítja a máj egészségét
A gyógynövénygyógyászat és a táplálkozás fontos szempontjai a TCM-nek, mivel a rossz táplálkozás közvetlenül hozzájárulhat a májkárosodáshoz - és a máj a keleti orvoslás egyik központi szerve. A Traditional Chinese Medicine World Foundation elmagyarázza, hogy a TCM a májat “az érzelmek, valamint a Qi és a vér zavartalan áramlásáért felelős szervnek tekinti. Ez az a szerv, amelyre a túlzott stressz vagy érzelmek a legnagyobb hatással vannak”. A TCM ezért kapcsolatot teremt a májkárosodás és az olyan betegségek között, mint az elhízás, a fáradtság, az emésztési zavarok, az érzelmi stressz, az alvászavarok és még sok más.
A Hagyományos Kínai Orvoslás irányelveit követő étrend és gyógynövényes kezelési terv nagyon hasonlít a lúgos étrendhez, segít helyreállítani a szervezet megfelelő pH-értékét és megelőzni a kulcsfontosságú ásványi anyagok hiányát. A stressz csökkentése, a testmozgás, a megfelelő mennyiségű alvás és számos gyógynövényes gyógyszer a májproblémák kezelésére szolgál. Az akupresszúrás masszázst is használják a máj serkentésére, a véráramlás javítására és a stressz okozta feszültség enyhítésére.
Adaptogén gyógynövényeket (beleértve a reishi gombát vagy a cordycepset) gyakran írnak fel a májműködés javítására és a májbetegségek megelőzésére. Az International Journal of Medicinal Mushrooms című szakfolyóiratban 2013-ban megjelent tanulmány megállapította, hogy a reishi hepatoprotektív hatást fejt ki akut májkárosodás esetén, mivel antioxidáns tulajdonságokat tartalmaz.
A máj egészségének javítását, a májbetegségek megelőzését és a méregtelenítést elősegítő élelmiszerek közé tartoznak a nyers és friss zöldségek (különösen a sötét leveles zöldségek), a gyógynövények és fűszerek, mint a fokhagyma és a gyömbér, az egészséges zsírok és az édesburgonya. Az alkohol, a feldolgozott szénhidrátok, a cukros rágcsálnivalók vagy italok, a szintetikus összetevők, a sült ételek és a finomított olajok vagy zsírok mind károsak a májra, ezért általában csökkentik vagy megszüntetik őket, amikor egy TCM-gyógyászattal dolgoznak.
5. Védi a kognitív egészséget
A gyulladás és az oxidatív stressz csökkentése révén a kínai gyógynövények segíthetnek az agy egészségének és memóriájának védelmében. A kognitív zavarok, beleértve a demenciát és az Alzheimer-kórt, összefüggésbe hozhatók a fokozott gyulladással, a szabad gyökök okozta károsodással, a glükóz megfelelő felhasználásának képtelenségével, a vitaminhiánnyal, a stresszel és a környezeti mérgekkel. Ezért a lúgos étrend, a gyógynövény-kiegészítők, a testmozgás, a megfelelő táplálkozás és a stressz csökkentése mind segít a szervezet immunválaszának szabályozásában és az agyat védő hormonok szabályozásában.
A Clinical Interventions in Aging című szaklapban 2007-ben megjelent jelentés szerint “Kínában a demencia kutatásának és orvosi gyakorlatának hosszú története van, amely során az ősi kínaiak egész elméletet alkottak és bőséges tapasztalatot halmoztak fel a demencia kezelésében”. (15) Az elmúlt évtizedekben egyre több klinikai vizsgálat során mutatták ki, hogy bizonyos gyógynövénykivonatok - köztük a glicirrhiza, az atractylodes, a rebarbara, a ginzeng, a fructus lycii, a polygala, az angelica és a sáfrányvirág - köptetőként és a vérkeringés elősegítőjeként szolgálnak.
A gyógygombák bizonyítottan segítenek csökkenteni a szervezetben felhalmozódó méreganyagok és nehézfémek mennyiségét, ezáltal elősegítik a magasabb energiaszintet, a jobb koncentrációt, a jobb memóriát és a jobb minőségű alvást (mindezek fontosak az éles elméhez és a hangulat szabályozásához). Más holisztikus kezelésekkel párosítva, amelyek elősegítik a jó közérzetet, segítenek megelőzni és kezelni számos gyakori, korral járó kognitív rendellenességet.
6. Segít csökkenteni a szervezet stresszválaszát
Az akupresszúra (egyfajta masszázsterápia, amelyet a TCM-ben Tai chongnak is neveznek) nemcsak a máj egészségére, hanem a stressz csökkentésére is jótékonyan hat. A Tai chongról úgy tartják, hogy stimulálja a májcsatorna meridiánjának egy kulcsfontosságú pontját, amely a lábfej tetején található, és amely kapcsolatban áll az érzelmi traumákkal és a negatív “energiákkal”, például a haraggal, keserűséggel, aggodalommal, szorongással és depresszióval. Ezeknek a negatív érzéseknek az elengedése segít csökkenteni a szervezet “harcolj vagy menekülj” reakcióját, aminek jelentős előnyei vannak: csökken a vérnyomás, javul az alvás, több energia, kevesebb izomfeszültség és még sok más.
Az akupunktúra és a tai chi is nagyon hasznos lehet a stressz kezelésében. A tai chi egyfajta qigong-gyakorlat, amelyet “test és elme” gyakorlatnak tartanak, mivel a harcművészetek elveit kombinálja a kontrollált légzéssel és a koncentrált figyelemmel. A tai chi spirituális dimenziója, a figyelem befelé fordítása és az elme lecsendesítése segíthet megelőzni a kortizolszint emelkedését, és javíthatja valakinek az általános közérzetét. A jógához vagy a meditációhoz hasonlóan az International Journal of Behavioral Medicine című szaklapban közzétett tanulmány szerint a tai chi hatékony természetes stresszoldó, amely pozitív hatással lehet az álmatlansággal, szorongással vagy depresszióval küzdő betegeknél.
7. Megőrzi az izomerő, a rugalmasság és az egyensúlyt
A Harvard Medical School jelentése szerint a rendszeres tai chi gyakorlás segíthet a testmozgás számos alapvető előnyének kezelésében: az izomerő fokozása, a rugalmasság fenntartása, az egyensúly növelése és fenntartása, és néha még aerob edzést is biztosít, ami fontos a szív számára. A Harvard kutatói által végzett tanulmányok kimutatták, hogy a 12 hetes tai chi gyakorlás segíthet a betegeknek, különösen azoknak, akik idősebbek vagy esetleg korlátozott képességekkel rendelkeznek, “egészséges testet, erős szívet és éles elmét” építeni.
A masszázsterápia/akupresszúra szintén jótékonyan hat az izmok regenerálódásának javítására és a sérülések megelőzésére. A TCM-ben gyökerező masszázsgyakorlatok több ezer évre nyúlnak vissza, és az ősi orvosi szövegek azt mutatják, hogy a dinasztia előtti Kínában élő gyakorlók a masszázst a gyakori fájdalmak és fájdalmak enyhítésére és a Qi energia áramlásának javítására használták. A mélyszöveti masszázs segíti az izmok és a feszült szövetek vérellátását, csökkenti a szervezet stresszreakcióját (a stressz nehezebbé teszi a sérülésekből való felépülést), csökkenti az izomfeszültséget, és még a sportteljesítmény fokozásában is segíthet. A TCM-ben gyökerező masszázsok némelyike más elme-test gyakorlatokat is alkalmaz, mint például a vizualizáció, a meditáció és a mély légzés az idegrendszer megnyugtatására.